BRATISLAVA. Nina Vidovencová, ktorá skončila ako druhá úspešná kandidátka v nedávnom výberovom konaní na post riaditeľky Slovenskej národnej galérie (SNG), ako zamestnankyňa v galérii končí.
Dočasne poverený riaditeľ Jaroslav Niňaj ju k pondelku (10. marca) prepustil.
"Dočasný riaditeľ SNG so mnou zrejme účelovo rozviazal pracovný pomer v SNG. Podľa jeho slov: nielen preto, že som sa prihlásila do výberového konania, ale nechce mať s Kunsthalle nič spoločné a ministerstvo povedalo, že treba znížiť stav zamestnancov," uviedla pre SME Vidovencová.
Výtvarná teoretička a kurátorka pôsobila od vlaňajška v SNG ako krízová manažérka, ktorá mala na starosti Kunsthalle po tom, čo ho ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) zrušila a presunula pod správu galérie.
Niňaj na otázky denníka SME, z akého dôvodu Vidovencovú prepustil a aké sú ďalšie plány s Kunsthalle, neodpovedal.
V článku sa dočítate:
- Či Nina Vidovencová dostala odpoveď od ministerky kultúry na jej žiadosť o stretnutie,
- Aké nové príkazy zadal dočasne poverený riaditeľ Jaroslav Niňaj,
- či bude opäť kandidovať za šéfku SNG.
Ministerka sa s ňou nestretla
Vidovencová nastúpila do SNG 2. mája 2024 ako krízová manažérka pre Kunsthalle, kde v minulosti pracovala na pozícii produkcií výstav.
Predstava vtedajšej riaditeľky SNG Alexandrej Kusej bola, že Kunsthalle má smerovať k samostatnej inštitúcii, ktorá by existovala so štátnym príspevkom. Rezort kultúry vtedy tvrdil, že podporí všetky kroky galérie vo vzťahu a k začleneniu Kunsthalle do jej štruktúr.
V novej organizačnej štruktúre, ktorú vypracoval Niňaj a začala platiť od 1. januára, však zrušil Vidovencovej pracovnú pozíciu. Napriek tomu jej od konca januára spravil novú zmluvu, v rámci ktorej bola v trojmesačnej skúšobnej lehote. Pred týždňom jej však oznámil, že končí.
Vidovencová sa 19. februára zúčastnila na výberovom konaní na riaditeľa SNG. Skončila na druhom mieste. "Prihlásila som sa s cieľom stabilizovať inštitúciu a upokojiť celú situáciu," vysvetlila.
Pokračovala, že hlavné body jej koncepcie boli postavené na zabezpečení starostlivosti o kultúrne dedičstvo, kontinuite, personálnej stabilizácii, transparentom čerpaní rozpočtu, obnovení dôvery verejnosti a partnerov, založenej na odbornosti a dodržiavaní zákonov.